W dniu 22 grudnia 2017 roku, w Kurii Archidiecezji Lwowskiej, odbyło się oficjalne spotkanie abp. Mieczysława Mokrzyckiego z Panem Janem Sabadaszem, Prezesem Zarządu Fundacji Dziedzictwo Kresowe.
Wizyta była okazją do podsumowania szerokiej działalności Fundacji w 2017 roku, w szczególności projektów obejmujących współpracę z kościołami katolickimi archidiecezji lwowskiej, programów pomocowych skierowanych do osób polskiego pochodzenia, działań wspierających edukację i rozwój polskich dzieci na Ukrainie oraz działań propagujących wiedzę historyczną i kulturalną o Kresach wśród dzieci i młodzieży w Polsce.
Podczas spotkania omówiono również najistotniejsze kwestie związane z tematyką Kresów, w tym dalsze plany i założenia Fundacji na 2018 rok, które będą podstawą przyjętego przez Fundację harmonogramu działań.
W trakcie spotkania Pan Jan Sabadasz przekazał Metropolicie dar w postaci specjalnie zaprojektowanych słodyczy zawierających herb Jego Ekscelencji, które zostaną przekazane dzieciom i młodzieży w trakcie tradycyjnego wydarzenia w okresie Świąt Bożego Narodzenia, jakim jest „Kolędowanie u Arcybiskupa”. To już po raz piąty Metropolita Lwowski zaprosi na wspólną kolędę do Kurii różne grupy parafialne, dziecięce i młodzieżowe schole, dzieci uczęszczające na katechezę oraz wszystkich chętnych, by wspólnie dzielić się radością z narodzenia Bożego Dzieciątka.
Fundacja Dziedzictwo Kresowe jest znana ze swojej wyjątkowej aktywności w zakresie wspierania Rodaków na Kresach. Już kolejny rok jest organizatorem szczytnej akcji pn. „Paczka dla Rodaka”, w ramach której Polacy mieszkający na Kresach, w okresie przedświątecznym, otrzymają paczki zawierające produkty żywnościowe oraz artykuły chemii gospodarczej. W ramach tegorocznej akcji, odbywającej się pod patronatem honorowym abp. Mieczysława Mokrzyckiego, paczki trafiły do Lwowa i Żółkwi. Głównym partnerem akcji jest Bazylika Metropolitalna Wniebowzięcia NMP we Lwowie.
Akcja Fundacji hołduje jednej z ważniejszych wartości każdego katolika, jaką jest umiejętność dzielenia się z bliźnimi, szczególnie tymi, którzy tej pomocy potrzebują i z roku na rok skupia wokół siebie coraz więcej wspierających ją aktywnie ludzi z wielkim sercem dla Kresów.
Fundacja Dziedzictwo Kresowe przez szereg lat swojej działalności wypracowała sobie zaufanie i życzliwość wielu środowisk, dzięki czemu grono jej przyjaciół, sponsorów i wolontariuszy co roku rośnie, a to przekłada się na skalę i możliwości realizacji przez Fundację kolejnych ważnych przedsięwzięć na rzecz Kresów.
Jednym z tematów spotkania było podsumowanie prac konserwatorskich wnętrza kościoła pw. św. Antoniego we Lwowie, który od lat swoją opieką obejmuje Fundacja Dziedzictwo Kresowe. W minionych latach Fundacja zrealizowała skomplikowane prace konserwatorskie 3 ołtarzy, w tym ołtarza głównego. Wartość tylko ubiegłorocznych prac przy ołtarzu Matki Bożej wyniosła prawie 140.000 zł. W przyszłym roku zaplanowano renowację kolejnych, zabytkowych części wnętrza kościoła.
Działalność Fundacji Dziedzictwo Kresowe skupia się także na wspieraniu wielu inicjatyw mających na celu kultywowanie i propagowanie polskich tradycji i kultury, w tym obchodów świąt patriotycznych i religijnych na Kresach. W ramach tego zakresu działalności, na potrzeby obchodów Święta Trzech Króli, Fundacja sfinansowała zakup ponad 300 koron królewskich dla parafii pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Mościskach, które są jednym z większych ośrodków Polaków na Ukrainie i znane są z dużej aktywności w zakresie propagowania polskiej kultury na tym terenie. Wspomniany dar uświetni Orszak Trzech Króli, który tradycyjnie 6 stycznia przejdzie ulicami Mościsk.