W tym roku będziemy mogli zapalić znicze na kolejnych odnowionych grobach polskich funkcjonariuszy policji, które znajdują się na cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.
Fundacja Dziedzictwo Kresowe wspólnie ze Stowarzyszeniem Opieki nad Grobami Policjantów na Wschodzie przeprowadziła prace renowacyjne dwóch grobów polskich policjantów znajdujących się na cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie. To kolejna wspólna inicjatywa naszych organizacji. Razem, od wielu lat, odnajdujemy, zabezpieczamy i przeprowadzamy renowacje grobów wybitnych polskich funkcjonariuszy na terenie całych dawnych Kresów.
Jednym z przykładów jest renowacja grobu dr. Władysława Sobolewskiego – oficera Policji Państwowej, uznawanego za ojca polskiej kryminalistyki naukowca oraz wykładowcy akademickiego. Jego grób znajduje się na cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.
Poniżej prezentujemy noty biograficzne oficerów polskiej Policji, których mogiły odrestaurowaliśmy w 2017 roku.
Ferdynand Meidinger
Urodzony w 1833 r. zm. 10.10.1906 r. we Lwowie. Lata młodzieńcze Ferdynand Meidinger spędził w Stanisławowie, gdzie uczęszczał do Gimnazjum Cesarsko-Królewskiego. Gimnazjum owe pielęgnowało tradycje Kolegium Jezuickiego i jeszcze wcześniejszej Akademii założonej przez Potockich w XVIII wieku. Wychowankami tej uczelni byli tacy ludzie jak poeta Franciszek Karpiński, autor słynnej pieśni „Kiedy ranne wstają zorze” i kolędy „Bóg się rodzi”. Nic więc dziwnego, że szkoła była w owym czasie ostoją polskości na terenie Pokucia. Miało to niewątpliwy wpływa na kształtowanie się tożsamości narodowej Ferdyanda Meidingera, który mimo niewątpliwie niemieckich korzeni rodziny czuł się Polakiem. Tam też poznał Mieczysława Jana Juliana Romanowskiego. Możliwe że Ferdynand Meidinger był w zorganizowanej przez Romanowskiego grupie uczniów którzy 1848 r. planowali przedostanie się na Węgry, aby wziąć udział w wiośnie ludów. Nie posiadamy żadnych pewnych informacji na temat dalszego przebiegu edukacji i kariery zawodowej Ferdynanda Meidingera, Wiemy jednak, że będąc oficerem Policji miasta Lwowa w marcu 1863 roku przyczynił się do uwolnienia z więzienia swego szkolnego kolegi Mieczysława Jana Juliana Romanowskiego. Romanowski został zatrzymany w trakcie nielegalnego przekraczania granicy z zaborem rosyjskim w celu przyłączenia się do jednej z partii powstańczych. Dzięki pomocy Ferdynanda Meidingera mógł spełnić swe marzenie o czynnej walce za ojczyznę. Przyjęto go do działającego na Roztoczu oddziału M. Borelowskiego. Został jego adiutantem, ale szybko zginął bohaterską śmiercią 24 kwietnia 1863 w jednej z pierwszych bitew stoczonych przez ten oddział pod Józefowem w Lubelskiem. Dalsze losy Ferdynanda Meidingera również nie są nam znane jedyne co do tej pory udało się ustalić (na podstawie Szemantyzmu na rok 1895) to fakt, że w 1895 roku był w stopniu nadkomisarza Policji (a więc był jednym z 4-rech najwyższych rangą na terenie Lwowa Policjantów) i pełnił służbę na terenie Dworca głównego kolejowego we Lwowie. Wiadomo również, że jego syn Edmund Meidinger był starszym Rewidentem Kolejowym i zamieszkiwał we Lwowie przy ul. Krzyżowej 32 (Szemantyzm za rok 1909). Mimo tak nikłych informacji o osobie Ferdynanda Meidingera uważamy, że ze względu na pomoc jaką jako oficer policji udzielił Mieczysławowi Romanowskiemu warto było odnowić jego nagrobek.
Józef Gertz
Jeszcze mniej wiadomości posiadamy na temat inspektora policji Józefa Gertza, ur .17.10.1866 r w Boguchwale. Brak jest jakichkolwiek informacji na temat jego życiorysu i kariery zawodowej. Jedyna wzmianka do jakiej dotarliśmy pochodzi z 1909 r (Szemantyzm na rok 1909) i wskazuje, że Józef Gertz był wtedy ajentem (agentem) policyjnym i zamieszkiwał przy ulicy Kleparowskiej 1 we Lwowie. Powodem dla którego postanowiliśmy poddać renowacji jego mogiłę był znajdujący się na niej napis „Ugodzony śmiertelnie skrytobójczą kulą 10 XI 1918 r. zm 28 III 1919 r. w czasie walk o Lwów”. Inskrypcja ta jednoznacznie wskazuje, że mamy do czynienia z nagrobkiem osoby, która pomimo obco brzmiącego nazwiska oraz zajmowania wysokiej funkcji w strukturach władz austro-węgierskich była polskim patriotą.