Fundacja Dziedzictwo Kresowe w roku 2022 kontynuowała prace konserwatorskie na Cmentarzu Janowskim we Lwowie. Na jego terenie znajduje się wiele pięknych nagrobków spod dłuta takich lwowskich rzeźbiarzy jak: Antoni Schimser, Abel Perier czy Grzegorz Kuźniewicz. Celem projektu była kontynuacja prac konserwatorskich, które zostały rozpoczęte w 2018 roku z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a dzięki którym przywracane są wartości artystyczne, historyczne oraz symboliczne tego miejsca.
Prace konserwatorskie na Cmentarzu Janowskim przyczyniają się do przywracania pamięci o cmentarzu, zarówno na mapie historycznej, jak i artystycznej polskich zabytków na Kresach. Zapomniany przez wiele lat cmentarz, dzięki prowadzonym pracom konserwatorskim, odzyskuje swoją świetność, jest co raz bardziej zauważany i dostrzegany w polskiej historii. Prace na cmentarzu mają wymiar symboliczny, kulturowy, religijny i historyczny, zwłaszcza dla polskiego środowiska we Lwowie i dla miejscowej ludności.
W 2022 roku pracami objęto: grobowiec rodziny Plichtrów, grobowiec rodziny Chandermanderów, grobowiec rodziny Herbstów, a także nagrobek wapienny, nagrobek Sióstr Miłosierdzia oraz kolumnę obok bramy wejściowej na cmentarz.
Prace na Cmentarzu Janowskim wykonuje zespół konserwatorów z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod nadzorem konserwatorskim dra hab. Janusz Smaza prof. ASP.