Koncert kolęd i pastorałek „Cicha noc” w wykonaniu solistów, chóru i orkiestry Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny odbył się 31 stycznia br. we Lwowie. Zespół z Koszęcina po raz pierwszy wystąpił w bazylice metropolitalnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a wcześniej kilka razy gościł w naszym mieście. Organizatorami wydarzenia byli Fundacja Dziedzictwo Kresowe oraz Kuria Metropolitalna Obrządku Łacińskiego we Lwowie. „Koncert kolęd w katedrze lwowskiej powoli staje się tradycją, stanowiąc co roku znaczące wydarzenie w życiu kulturalnym Lwowa. Dla nas organizatorów jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki tej inicjatywie trafiamy do najważniejszych naszych odbiorców – Polaków na Ukrainie oraz miłośników polskiej kultury innych narodowości. Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny jest bardzo dobrze znany we Lwowie. Kolędy w ich interpretacji, wyróżniające się niezwykle wysokim poziomem artystycznym, są obecne w wielu polskich domach poza granicami Polski, także we Lwowie” – zaznaczył prezes zarządu Fundacji Dziedzictwo Kresowe Jan Sabadasz.
Z okazji koncertu sekretarz stanu kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski skierował list do uczestników i organizatorów koncertu kolęd i pastorałek „Cicha noc”, który został odczytany przez Elizę Dzwonkiewicz, konsula generalnego RP we Lwowie. – Cieszę się, że nasi Rodacy zza wschodniej granicy podtrzymują polskie tradycje świątecznego kolędowania. Dzisiejsze wydarzenie jest wspaniałym przykładem integracji Polaków żyjących na obczyźnie. Świadczy o ogromnym przywiązaniu naszych Rodaków do polskich kolęd, będących dla nas nieodłącznym atrybutem radosnego przeżywania narodzin Syna Bożego – napisał w liście minister Adam Kwiatkowski
Ceniony w Polsce i na świecie zespół „Śląsk” został założony w 1953 roku przez Stanisława Hadynę oraz Elwirę Kamińską. Ponad stuosobowy skład artystyczny obejmuje chór, balet i orkiestrę. Poziom artystyczny zespołu przyniósł mu uznanie na całym świecie, liczne nagrody i dyplomy honorowe. „Śląsk” odwiedził 44 kraje na pięciu kontynentach. Zespół dał ponad 8 tysięcy koncertów dla ponad 26 milionów widzów.
Do Lwowa artyści przywieźli świąteczny repertuar najpiękniejszych kolęd i pastorałek w aranżacji Stanisława Hadyny. Koncert rozpoczął się od słynnej pieśni bożonarodzeniowej „Bóg się rodzi”, nazywana królową kolęd polskich. Katedra lwowska jest miejscem wyjątkowym z punktu widzenia polskiej historii i kultury, miejscem w którym piękno polskich kolędy wybrzmiewają bardziej głęboko i dostojnie. Odczuli to wszyscy przybyli na ten wyjątkowy koncert. W programie były tradycyjne kolędy: „Lulajże Jezuniu”, „Przybieżeli do Betlejem” „Ta święta noc” „Mędrcy świata”, W żłobie leży”, „Miasteczko małe Betlejem”, a także popularna na całym świecie „Cicha noc”. W świątyni zabrzmiały także utwory do słów Kazimierza Szemiotha takie jak: „Narodziła nam się dobroć”, „Pasterze nie zwlekali”, „Na pasterkę gorole”, „Święta to biele”. Patriotyczną pieśń bożonarodzeniową „Polonez kolęda” w rytmie Mazurka Dąbrowskiego prof. Hadyna napisał pod wpływem hymnu polskiego. Tej kolędy nie dało się słuchać bez wzruszenia. Stanisław Hadyna pozostawił po sobie wspaniałe dziedzictwo, składające się z ponad 300 utworów, co stanowi potężną kopalnię repertuaru z którego korzysta zespół.
Jak podkreślił Jan Sabadasz prezes zarządu Fundacji Dziedzictwo Kresowe Jan Sabadasz – „Ten koncert był wspólnym noworocznym darem, organizatorów i zespołu „Śląsk”, dla Polaków na Ukrainie”.
– Jest to dla nas szczególny koncert na zakończenie cyklu kolędowego. To jest nasz klasyczny repertuar, z którym występujemy w Polsce i za granicą, a teraz we Lwowie- w tym ważnym miejscu dla każdego Polaka. Wielu z naszych dziadków czy rodziców pochodzi zza wschodniej granicy, z tych ziem. Mój dziadek pochodził z Żółkwi, więc dla mnie to jest również bardzo wzruszający moment – powiedział Kurierowi Galicyjskiemu zastępca dyrektora zespołu Tomasz Janikowski
Metropolita lwowski abp. Mieczysław Mokrzycki dzieląc się swoimi wrażeniami powiedział, że cieszy się, ponieważ ten koncert kolędowy jest przedłużeniem pięknych rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia, który zgromadził w katedrze wielu mieszkańców Lwowa, wiernych. – Widziałem jak głęboko przeżywali tę wielką tajemnice Bożego Narodzenia, która przynosi pokój i radość, tak bardzo potrzebnych, a zwłaszcza nam, mieszkającym tutaj na Ukrainie. U nas, Polaków, jest takie przysłowie: ” Gość – w dom. Bóg w dom”. Cieszymy się, że tutaj przybywają rodacy z naszej Ojczyzny, bo oni zawsze przynoszą nam cząstkę naszego kraju, tutaj do Lwowa. A w sposób szczególny, kiedy wykonywali dzisiaj tak pięknie kolędy – dodał hierarcha.
Spełniło się marzenie pani konsul Elizy Dzwonkiewicz, która zawsze marzyła obejrzeć występ „Śląska”, ale po raz pierwszy udało się usłyszeć ich śpiewu na żywo właśnie we Lwowie. – Czuję takie wewnętrzne poruszenie. To było tak piękne i tak wzniosłe. Chciałabym zachować te emocje jak najdłużej, bo to jest coś wspaniałego uczestniczyć w takim koncercie – powiedziała.
Na zakończenie koncertu prezes Fundacji Dziedzictwo Kresowe Jan Sabadasz przekazał na ręce dyrektora Zbigniewa Cierniaka złoty medal „Serce dla Kresów” przyznany przez Kapitułę Odznaczeń Fundacji Dziedzictwo Kresowe Zespołowi Pieśni i Tańca „Śląsk” – w dowód wdzięczności i wyjątkowego uznania dla pielęgnowania tradycji muzycznych i kształtowania wartości kultury narodowej.
Lwowianie i goście obecni na koncercie kolęd i pastorałek „Śląska” z zachwytem dzielili się swoimi wrażeniami między sobą. Porównywali wykonanie znanych kolęd, twierdząc, że niektóre z nich brzmiały w innej aranżacji, co stanowiło ciekawostkę. Sporo osób stwierdziło, że dużo kolęd usłyszeli po raz pierwszy, zwłaszcza te regionalne.
– Bardzo piękny, wzruszający koncert na bardzo wysokim poziomie artystycznym. Rzeczą nie do przecenienia jest to, że we wnętrzach katedry lwowskiej możemy usłyszeć tak niesamowite zespoły. Bardzo to wzbogaca życie kulturalne Lwowa. W aranżacjach kolęd usłyszałem wiele akcentów regionalnych, śląskich. Tradycja koncertów w katedrze jest bardzo piękną inicjatywą, której brakowało.- podsumował Zbigniew Chrzanowski, dyrektor Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie.
Trasa koncertowa zespołu „Śląsk” rozpoczęła się we Lwowie, następne koncerty odbyły się w Kijowie oraz Żytomierzu.
Organizatorzy tego wydarzenia wyrażają wdzięczność za wsparcie patronom honorowym koncertu kolęd metropolicie lwowskiemu, J.E. abp. Mieczysławowi Mokrzyckiemu i konsulowi generalnemu RP we Lwowie Elizie Dzwonkiewicz jak również Fundacji Polskiej Grupy Energetycznej za wsparcie finansowe. Patronom medialnym: Polskiej Agencji Prasowej, TVP Polonia oraz Kurierowi Galicyjskiemu. Wszystkim instytucjom oraz osobom, którzy mieli swój znaczący wkład w organizację tego wyjątkowego wydarzenia artystycznego.