Fundacji Dziedzictwo Kresowe
Fundacja Dziedzictwo Kresowe jest organizacją pozarządową, która za priorytety swego działania uznaje budowanie zaufania do swojej działalności oraz przestrzeganie najwyższych standardów.
Fundacja Dziedzictwo Kresowe oraz członkowie jej organów i pracownicy działają według następujących zasad:
1. Misja
Głównym celem Fundacji jest organizowanie pomocy środowiskom polskim i polonijnym za granicą, budowanie polskiego lobby na arenie międzynarodowej oraz podejmowanie działań na rzecz zachowania polskiego dziedzictwa kulturowego.
2. Jawność
Fundacja sporządza coroczny bilans i rachunek wyników oraz sprawozdanie merytoryczne, które po akceptacji przez Radę Fundacji, przedkładane jest Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego, będącemu organem nadzoru Fundacji.
Fundacja zamieszcza na swojej stronie internetowej bieżące informacje, aktualności oraz plany imprez i wydarzeń.
3. Niezależność i apolityczność
Fundacja jest niezależną i apolityczną organizacją, kierującą się wyłącznie dążeniem do zaspokojeniem potrzeb beneficjentów zgodnych z przyjętymi celami statutowymi.
4. Działalność non-profit
Uzyskiwane przez Fundację środki finansowe oraz inne prawa majątkowe służą wyłącznie realizacji działalności statutowej.
5. Zapobieganie konfliktom
Władze Fundacji zwracają szczególnie uwagę na okoliczności sprzyjające wystąpieniu konfliktu interesów. W przypadku zaistnienia sytuacji mogącej spowodować powstanie konfliktu miedzy interesem pracownika a interesem Fundacji, pracownik powinien zasięgnąć opinii Zarządu Fundacji lub Rady Fundacji, gdy konflikt dotyczy członka Zarządu Fundacji.
6. Kontakty z beneficjentami
Uzyskanie dotacji lub innej formy wsparcia Fundacji możliwe jest na podstawie złożonego wniosku oraz wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych. Każdy wniosek poddany jest procedurze oceny merytorycznej i formalnej.
Fundacja informuje w sposób otwarty i przejrzysty o prowadzonych programach i konkursach oraz możliwościach i zasadach ubiegania się o dotacje i inne rodzaje wsparcia. Podejmowanie decyzji Fundacji w tym przedmiocie nie może być uzależnione od wykształcenia, statusu społecznego lub wyznania.
Wszelkie informacje i opinie zebrane w trakcie procedury oceny złożonych wniosków mają charakter poufny, lecz w określonych przypadkach mogą być podane do publicznej wiadomości.
7. Relacje z pracownikami
Poszanowanie – relacje pomiędzy pracownikami Fundacji opierają się na zasadach dobrych obyczajów, uczciwości i poszanowaniu, szacunku, oraz wzajemnego zrozumienia.
Prawa pracownicze – w swojej działalności Fundacja przestrzega praw pracowniczych, przepisów BHP oraz zapewnia przyjazne warunki pracy i jasne kryteria wynagrodzenia.
Podnoszenie kwalifikacji – pracownicy Fundacji mają równe szanse rozwoju zawodowego.
Rozwiązywanie konfliktów – w przypadku nieporozumień pracownicy Fundacji podejmują działania zmierzające do pozytywnego rozstrzygnięcia, przy zachowaniu wzajemnych zasad tolerancji i poszanowania stron. W przypadku zaistnienia wobec pracowników Fundacji zarzutów o charakterze etycznym mają oni prawo do przedłożenia wyjaśnień i przedstawienia dowodów na swoją obronę. Zarzuty powinny być rozpatrzone rzetelnie i obiektywnie z zachowaniem poufności.
Dbałość o wizerunek Fundacji – pracownicy Fundacji wykonują rzetelnie i z zaangażowaniem swoje obowiązki oraz dbają o jej opinię i dobre imię.